Ultra Trail Etiketa – základné tipy
Ultra trailové preteky sú jedinečnou zmesou športu a ohľaduplnosti k ostatným bežcom, okoliu a životnému prostrediu. Tu je niekoľko základných tipov, ktoré zabezpečia ten pravý a bezpečný zážitok pre každého:
Rešpektujte pravidlá
Keď sa prihlásite na ultra trailový pretek, súhlasíte s dodržiavaním pravidiel stanovených organizátorom. Aby ste predišli nedorozumeniam, konfliktom, penalizáciám alebo dokonca diskvalifikáciám, je dôležité oboznámiť sa s pravidlami pretekov. Väčšina webových stránok pretekov obsahuje aj sekciu Často kladené otázky (FAQ), kde sú zodpovedané najčastejšie otázky.
Predtým, než sa obrátite na organizátora s akýmikoľvek otázkami týkajúcimi sa pretekov alebo pravidiel, prečítajte si najskôr pravidlá a FAQ. Ak ste na vašu otázku stále nenašli odpoveď, potom sa neváhajte obrátiť na organizátora.
Pamätajte, že organizátori nemôžu robiť výnimky pre jednotlivých bežcov. Povolenie výnimiek pre jedného účastníka by bolo neférové voči všetkým ostatným.
Organizátori podujatí zvyčajne posielajú informačné emaily a/alebo organizujú predštartové brífingy. Tieto komunikácie obsahujú dôležité informácie, ako sú zmeny v programe, bezpečnostné protokoly, logistika podujatia a ďalšie podrobnosti, ktoré môžu ovplyvniť priebeh pretekov. Je dôležité dôkladne si tieto e-maily prečítať, prípadne, ak sa organizuje, zúčastniť sa na predštartovom brífingu, aby ste si vyjasnili všetky pochybnosti a uistili sa, že ste plne pripravení.
Nezanechávajte po sebe stopy
Neexistuje žiadna výhovorka – ak si dokážete niečo so sebou priniesť na preteky, dokážete to so sebou aj odniesť. Udržujte turistické chodníky čisté a bez obalov, vrátane tých od energetických gélov a tyčiniek.
Chodníky a okolie občerstvovacích staníc musia byť po prechode súťažiacich také čisté, alebo čistejšie, ako boli predtým. Konzumujte jedlo a nápoje v priestore občerstvovacej stanice a používajte svoj vlastný pohár.
Mnohí z nás si myslia, že biologicky rozložiteľný odpad „pohltí“ príroda, ale zamyslite sa: rozhádzali by ste zvyšky jedla (šupky z pomaranča, šupky z banána, kôrky chleba atď.) len tak vo svojej vlastnej záhrade? Pravdepodobne nie. Nerobte to ani v prírode. Všetok potravinový odpad odhoďte do určených nádob na odpad na občerstvovacích staniciach.
Nerobte nadmerný hluk
Je dôležité, dať o sebe vedieť a predísť tak nečakaným stretnutiam s divou zverou. Používanie zvončekov na medvede, bežná konverzácia so spolubežcami, občasné tlesknutie alebo ťukanie palicami sú úplne v poriadku a dokonca odporúčané.
Vyhýbajte sa však zbytočnému alebo nadmernému hluku na chodníkoch. Prenosné reproduktory nechajte doma a zdržte sa kričania alebo výkrikov – pokiaľ nejde o privolanie pomoci alebo asistencie v núdzovej situácii. Trailové preteky sú o rešpekte k prírode a okoliu.
Buďte priateľskí a usmievajte sa 😄
Trailová komunita stojí na priateľstve a vzájomnom rešpekte. Zdravte ostatných bežcov, darujte úsmev a podporte priateľskú atmosféru, ktorá robí náš šport výnimočným.
Rovnako sa správajte aj k dobrovoľníkom a organizačnému tímu. Títo ľudia často pracujú neúnavne – neraz sú rovnako alebo viac vyčerpaní ako vy bežci – aby zabezpečili hladký priebeh podujatia. Jednoduché „ďakujem“ im môže zlepšiť deň a ukázať, že si ich úsilie vážite.
Pamätajte, bez odhodlania dobrovoľníkov by trailové preteky neexistovali. Odvďačme sa im úsmevom a pozitívnym prístupom!
Staňte sa dobrovoľníkmi na pretekoch
Najlepší spôsob, ako skutočne oceniť odhodlanie a úsilie dobrovoľníkov na pretekoch, je postaviť sa na ich miesto. Zvážte, že sa odvďačíte trailovej komunite tým, že sa sami stanete dobrovoľníkmi. Väčšina podujatí má na svojich webových stránkach kontaktné alebo registračné formuláre pre dobrovoľníkov, takže prihlásiť sa je jednoduché.
Stanovte si cieľ byť dobrovoľníkmi aspoň raz za sezónu. Nielenže získate nový pohľad na zákulisnú prácu, ktorá umožňuje realizáciu pretekov, ale tiež prispejete k pocitu spolupatričnosti, ktorý trailový beh definuje. Váš čas a energia môžu veľa zmeniť!
Majte uši otvorené
Zostaňte na trase v bezpečí, budte ostražití a vnímajte zvuky prírody a okolia. Pozorne počúvajte hlasy ostatných bežcov, zvuky divokej zveri, alebo akýchkoľvek potenciálnych nebezpečenstiev. Beh bez slúchadiel vám umožní úplne sa ponoriť do upokojujúcich zvukov prírody a vnímať, čo sa okolo vás deje.
Ak dávate prednosť behu so slúchadlami, uistite sa, že hlasitosť je dostatočne nízka, aby ste stále počuli, čo sa okolo vás deje. Vaša bezpečnosť a schopnosť reagovať na okolie by vždy mali byť na prvom mieste!
Predbiehanie
Správny spôsob predbiehania ostatných bežcov je ten, ktorý uprednostňuje bezpečnosť vašu aj osoby, ktorú predbiehate. Nikdy nepredpokladajte, že pomalší bežec pred vami si je vedomý vášho úmyslu predbehnúť.
Keď plánujete predbiehať a nemáte na to dostatok priestoru, slušne oznámte svoj úmysel a stranu, ktorou budete predbiehať, pomocou všeobecne zaužívaných frázy vo vašej komunite, napríklad “Možem? Naľavo, ďakujem!”. Ak ste pomalší a predbiehaní, neblokujte rýchlejšieho bežca a umožnite mu predbehnúť.
Beh za niekým v technickom teréne
Pri behu za niekým v technickom teréne, ako sú napríklad strmé zbehy, si vždy zachovávajte bezpečný odstup. Ak chcete predbiehať, oznámte svoj zámer, ako už bolo spomenuté vyššie. Ak však plánujete bežca pred sebou len nasledovať, je nevyhnutné udržiavať si bezpečnú vzdialenosť:
- Vyhnite sa vytváraniu zbytočnému tlaku: Nepribližujte sa príliš k bežcovi pred vami, pretože by sa mohol cítiť pod tlakom alebo v stresse, čo môže mať za následok chybu, zakopnutie, pošmyknutie, pád..
- Predchádzajte nehodám: Ak by ste náhodou zakopli, bezpečná vzdialenosť zabezpečí, že nestrhnete aj bežca pred sebou, a zabránite tak možnej reťazovej reakcii.
Na druhej strane, ak ste pomalší alebo menej skúsení bežci a počujete / vnímate za sebou rýchlejšieho bežca, uvoľnite mu bezpečne cestu. Tento prejav ohľaduplnosti zvyšuje bezpečnosť a zlepšuje zážitok pre oboch.
Pohybujte sa len po označenej trase / chodníkoch
Beh mimo vyznačených chodníkov môže poškodiť okolité prostredie a môže byť aj v rozpore s miestnymi zákonmi, predpismi v danej oblasti, ako aj s podmienkami povolenia pretekov. Aby ste minimalizoval svoj dopad na prostredie, vždy sa držte etablovaných a označených trás.
Naplánujte si dostatočne jedlo a pitie pre vlastnú bezpečnosť, majte pri sebe povinnú výbavu
Dôkladné plánovanie výživy a hydratácie na dlhé behy a preteky je kľúčové na predchádzanie vyčerpaniu, dehydratácii alebo iným vážnym zdravotným rizikám. Zoberte si dostatok vody, energetických tyčiniek, gélov, elektrolytov atď, ktoré potrebujete na bezpečné zvládnutie vzdialenosti, ktorú máte pred sebou.
Vždy majte so sebou povinnú výbavu uvedenú organizátormi pretekov. Tieto veci nie sú voliteľné; sú povinné, predpísané organizátorom pre vašu bezpečnosť. Ignorovanie týchto požiadaviek alebo nedostatočné zásoby výživy a vody neohrozujú len vás, ale aj tých, ktorí vám budú musieť v prípade núdze pomáhať. Navyše, vaśa nedbalosť a nezodpovednosť by mohla narušiť preteky aj ostatným bežcom, ktorí by museli svoje preteky obetovať aby vám mohli pomôcť. Prevezmite zodpovednosť za svoju bezpečnosť a rešpektujte úsilie všetkých ostatných účastníkov pretekov.
Palice
Používanie palíc je pri ultra trail behu veľkou pomocou, no ak sa s nimi nezaobchádza správne, stávajú sa nebezpečnými. Ak si nie ste istí, ako palice bezpečne používať, radšej ich nechajte doma.
Vždy sa uistite, že hroty vašich palíc smerujú nadol, nie do tela alebo očí bežcov za vami. Držte palice blízko tela, aby ste nezavadzali na chodníku a neblokovali cestu ostatným. Bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste – pre vás aj pre tých, ktorí vás obklopujú.
Základná ohľaduplnosť
Počas ultra pretekov zažíva naše telo obrovský fyzický stres a prirodzené telesné funkcie nás môžu niekedy prekvapiť. Či už ide o prdenie, nutnosť si odpľuť alebo vyčistiť nos, všetko toto patrí k ultra behu 😄. Napriek tomu je dôležité byť ohľaduplný k tým, ktorí sú okolo vás.
Ak potrebuješ niečo z tohto tu vykonať, snažte sa, aby to neovplyvnilo ostatných, najmä bežcov za vami alebo vedľa vás. Len málo vecí je nepríjemnejších ako dopad niečej sliny alebo soplíka na vaše telo 😄. Pri stúpaní si dávajte pozor, ktorým smerom vypúšťate plyny – zvážte, ako vaše aktivity môžu ovplyvniť ostatných. Rešpekt k spolubežcom je základom na udržanie pozitívneho a ohľaduplného prostredia na pretekoch.
Občerstvovacie stanice
Plánovanie zásob na občerstvovacie stanice pozdĺž trasy a v cieli je pre organizátorov pretekov náročná úloha. Aj keď majú k dispozícii údaje z predchádzajúcich ročníkov alebo podobných podujatí, na skutočné potreby a spotrebu počas dňa pretekov vplýva mnoho nepredvídateľných faktorov – počasie, teplota, vlhkosť, počet odstúpení (DNF) atď.
To posledné, čo organizátori a dobrovoľníci na staniciach potrebujú, je ďalšia komplikácia – bežci plytvajúci zásobami. Hoci si môžete vychutnať všetko, čo stanice ponúkajú, zdržte sa dotýkania všetkého špinavými rukami. Nepite priamo z fliaš alebo plechoviek; nápoj si nalejte do vlastného pohára.
Opäť, používajte zdravý rozum, buďte ohľaduplní a prejavte rešpekt voči spolubežcom, dobrovoľníkom a organizátoro.